Bitcoin Borsalarında Emir Tipleri

Bitcoin sahibi olabilmek için Bitcoin sahibi başka biriyle fiat para takası yaparak o kişiden Bitcoin alabilir ya da Bitcoin karşılığında mal ya da hizmet satabilirsiniz ya da daha kolay bir yöntem olan küresel ölçekte sayıları yaklaşık 2000 i bulan Bitcoin borsalarından birinden Bitcoin satın alabilirsiniz.

Bilindiği üzere Bitcoin’in sabit bir değeri yoktur. Bitcoin fiyatları serbest piyasa ekonomisine göre değerlenir, ortalama bir piyasa fiyatı belirlense de herkes kendi Bitcoin’in değerini kendi belirler. Bitcoin borsaları da bu mantıkla çalışır. Alıcı ve satıcının buluştuğu bu platformlarda hayatta kalmak ve en uygun fiyattan bitcoin alabilmek için işinize yarayacak birkaç kavramı sizin için derledik.

Piyasa Fiyatı: Kripto para fiyatının arz ve talebe göre oluşmasıdır. O piyasa içerisinde en son gerçekleşen fiyat piyasa fiyatıdır.

Piyasa Emri: Fiyat belirtmeden sadece miktar belirtilerek gerçekleştirilen emir tipidir. Karşı tarafta verilen en iyi fiyatla eşleşerek gerçekleşir.

Limit Emir: Fiyat ve miktarın kişi tarafından belirlendiği emir tipidir. Kişi kendi kripto parasını istediği fiyattan satışa sunabilir ya da almak için teklif verebilir. Belirlenen fiyat piyasa koşullarına uygun düzeyde olmalıdır. Aksi halde limit emrini karşılayacak bir alıcı ya da satıcı çıkmayacaktır.

Market Maker / Piyasa Yapıcı: Piyasada alım-satım emri vererek fiyatların oluşmasını ve piyasanın likit kalmasını sağlayan kişi ya da kişilerdir.

Market Taker / Piyasa Alıcı: Piyasada verilen alım-satım emirlerini karşılayan kişi ya da kişilerdir.

Stop Emir: Piyasa belirlenen bir fiyat düzeyine ulaştığında, verilen bir limit emrin aktifleşmesi durumudur. Piyasayı takip edemediğiniz durumlarda zararı önlemek ya da kazancı garantilemek için kullanılır.