ICO Nedir?

“Initial Coin Offering” kısaltması olarak bilinen ICO, yeni ve yapılandırma seviyesindeki kripto para projelerinin fonlanması amacıyla kullanılan bir fonlama ve bağış mekanizmasıdır. Türkçe literatürüne yansıyan tam bir tercümesi bulunmayan ICO için İlk Kripto Para Arzı veya İlk Dijital Para Arzı gibi bir tanım kullanabiliriz.

ICO (Initial Coin Offerings), geleneksel mali sistemden farklı olarak ortaya çıkmış alternatif bir kitle fonu olarak düşünülebilir. Bu model, birçok başarılı proje ve şirkete işe başlamak için ihtiyaçları olan sermayeyi sağlamıştır. ICO alım satımı Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar ile gerçekleşebilir. 2013 yılından bu yana ICO’lar yoğun bir şekilde   kripto para birimleri gelişimine fon sağlamak adına kullanılmaktadır.

ICO, kitle fonunun kripto para versiyonudur da diyebiliriz. Ayrıca mevcut duruma baktığımızda kripto para dünyasında kullanılmaya devam edecek gibi duruyor. Kurumların ve bireylerin projelerine sermaye bulmasının ve sıradan kullanıcıların değerli olduklarını düşündükleri projelere yatırım yapmalarının en kolay ve etkili yollarından biridir. ICO’lar çoğunlukla bir hafta veya daha fazla süren ve insanların bilinen kripto paralar (Bitcoin vb.) karşılığında piyasaya yeni çıkmış token’lardan alabildiği bir etkinliktir. ICO’larda hazır olan bir projenin desteklenmesinin belli bir limiti ya da amacı olabilir. Her token’in önceden tasarlanmış belirli bir ücreti bulunur ve ICO periyodu süresince değişmez. Bu durumun sonuçlarından biri de sabit sayıda token tedarik edilmesidir. Sabit tedarikle, dinamik bir yatırım amacınız olabilir yani tokenların dağıtımı, alınan yatırımlara göre yapılır. Bu şu anlama gelir; bir proje ne kadar fazla yatırım alırsa, token fiyatı da o kadar yüksek olur. Ayrıca; alınan sınırlı sayıdaki yatırımlara göre belirlenen dinamik bir token arzınız da olabilir. Her token’in fiyatı sabittir örnek vermek gerekirse; 1 BTC = 1 token,  ne zaman yeni bir BTC gönderilse, yeni bir token yaratılır. Hedeflere göre bir limit belirlenebilir.

ICO’ların Avantajları

Ürün, müşterilerin desteğiyle ortaya çıktığı için belirli bir kullanıcı sayısı her zaman olacaktır. Yatırım için belirli bir bütçeniz olmayabilir ama fikriniz ve ekibiz var ise gerekli desteği ICO yardımıyla ihtiyaç duyulan yatırımı bulabilirsiniz.

ICO’ların Dezavantajları

Çok fazla sayıda ICO yapılması, yatırımcıların ICO projelerine olan bakış açısını ve güven duygusunu sorgulamasına neden olmuştur. SCAM diye tabir edilen “dolandırma” amaçlı ICO’lar başarılı projelerin ICO kapsamında alacakları yatırım ve güvene gölge düşürmektedir.