Altcoin nedir?

Bitocin’in başarısı ve popülerliği yeni kripto paraların gelişimini teşvik etmiştir. Bu kripto paraların hepsine “Bitcoin Alternatifi” anlamına gelen “altcoin” denmektedir. Bazı altcoinler işlem görmeyip kısa sürede silinip giderken, bazıları ise hayatta kalmaya başardı. Hala en değerli ve en popüler kripto para Bitcoin olsa da farklı özellikleri ve oluşturduğu topluluk açısından belirli bir değeri yakalayan çeşitli altcoinler kripto para piyasasında yer almaktadır.

Günümüzde Popüler Altcoinler

Namecoin: Günümüzde geçerliliğini yitirmiş olsa da Bitcoin’ in ardından hayatımıza giren ilk altcoin Namecoin’ dir.

Ethereum: Geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayan, Blockchain teknolojisine dayanan açık kaynak kodlu platformdur. Ayrıca; güç kaynağı olarak Ether (ETH) kripto para birimini alan bir Kripto İşletim Sistemidir. Buradaki hedef bağlı olduğu blockchain sistemi üzerinde kullanıcıların sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktır.

Litecoin: Herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve açık kodlu blockchain sistemi üzerinde işlem gören bir kripto para değeridir. Bitcoin sistemindeki bazı hataların yok edilmesi amacıyla ortaya çıkmış ve bu alanda başarı sağlamıştır.

Ripple: Ödeme ağı sistemi ve kripto para değeridir. Ripple; kripto para birimleri içerisinde merkezi olan bir kripto para birimidir.