Kripto Paralar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Son dönemlerde trend haline gelen kripto paralar hakkında en yaygın doğru bilinen 3 yanlışı sizler için hazırladık.

YANLIŞKripto para işlemleri anonimdir ve takibi oldukça zordur.

DOĞRU: Kripto para işlemlerinin tamamen anonim gerçekleşiyor algısı doğru bilinen temel yanlışlardan biridir. Kripto para işlemlerinde kimlik bilgileriniz anonimdir ancak cüzdan adresiniz ve yaptığınız işlemler blokzincirine kaydedilir ve herkes tarafından görüntülenebilir. Blokzincirine kaydedilen işlemler ve cüzdan adreslerinin hareketleri kolaylıkla takip edilebilir.


YANLIŞ: Kripto paralar güvenli değildir.

DOĞRU: Kripto paraların en belirgin özelliklerinden biri gizlilik ve güvenliktir. Kripto paralar dünyanın güvenilir dijital yatırım aracı olarak tanınmaktadır. Blokzincirinin teknolojik altyapısı sayesinde kripto para işlemleriniz güven içerisinde gerçekleşir. Ancak kripto varlıkların korunması kişinin kendi sorumluluğundadır. Paranızı korumak için en başta güvenlik önleminizi kendiniz almalısınız. Kripto paraların güvenle saklanmasında cüzdan seçimi ve güvenliği çok önemlidir. Yatırımlarınızı korumanızın en güvenilir yolu soğuk cüzdanlardır. Çevrimdışı olarak da kullanabileceğiniz soğuk cüzdanlarınızı yanınızda taşıyabilir ya da kasada saklayabilirsiniz. Soğuk cüzdanların kontrolü kullanıcılar tarafından rahatlıkla sağlanmaktadır. Üçüncü bir kişiye gerek kalmadığı için kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Kendi güvenlik önleminizi almanız için aşağıdaki adımları uygulamınızı öneririz:

  • Cüzdanınızı düzenli aralıklarla yedekleyin.
  • Cüzdanınızı şifreleyin.
  • Yazılımınızı güncelleyin.
  • Birden fazla imzalama seçeneği kullanın.
  • Bilgisayarınızı güvende tutun.

 


YANLIŞKripto paralar size kısa bir süre içerisinde milyonlar kazandırır.

DOĞRU: Kripto para birimlerinin de döviz, hisse senedi, gayrimenkul gibi varlıklarla aynı şekilde işlem gördüğünü unutmamalıyız. Sadece fiyat hareketleri bu saydıklarımıza göre daha fazla olduğu için kısa vadede kazançlar ve kayıplar daha fazla olabilmektedir. Bu tür kar vaatlerine karşı tedbirli olmak için yatırım yapacak olan kişilerin kripto para projelerini, altyapısını, işlem hacmini ve fiyat-oran grafiğini takip etmelerini öneriyoruz.