Kripto Para Evreninde Tahtın Varisi Kim Olacak?

Regulation is coming: Game of Coins

Milyonlarca kişi tarafından takip edilen popüler dizi Game of Thrones’un olmazsa olmaz karakterleri kripto para evrenine uyarlanırsa… Biz bu içeriği çok beğendik ve Türkçe versiyonunu sizler için hazırladık.

Bitcoin/House of Stark

Kripto paraların gerçek varisi.

Ned Stark gibi Staoshi Nakamoto da Bitcoin’in ortaya çıkmasından hemen sonra ortadan kayboldu, ancak mirası yaşamaya devam ediyor.

Bitcoin, piyasadaki hakimiyeti (dominance) için diğer kripto paralarla sürekli bir rekabet içinde.

Ethereum/Daenerys

Ethereum da insanlar için akıllı sözleşmelere inanıyor ve toplumu aracıların esaretinden kurtarmak istiyor. Ayrıca tıpkı Khalesi gibi büyük oyuncularla stratejik ittifaklar kurmayı başardı.

Bitcoin Cash/Cercei Lanister

Satoshi Nakamoto’nun gerçek varisi olduğunu iddia eden ve Bitcoin’in yerini almak için stratejiler geliştiren Bitcoin Cash, Cercei Lanister kadar kurnaz ve hırslı.

Litecoin/Jon Snow

Soft fork ile Bitcoin’den doğan Litecoin, 2017 Eylül’ünde yaşanan ölümcül düşüşün ardından tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesine geri döndü.

Bitcoin altın ise, Litecoin gümüş olarak görülüyor. Ayrıca Litecoin işlemleri, Jon Snow’un kılıcı kadar hızlıdır.

Monero/Arya Stark

Yüzü olmayan ama gizli kökenleri olan Monero, Arya Stark gibi asi bir para birimi. Monero işlemlerin açıklanması fikrini reddediyor.

Özel ve takip edilemez olması en önemli özellikleri.

Zcash/Varys

Varys gibi tam bir gizlilik ustası olan Zcash, gizli ağı sayesinde işlemlerini gizleyen merkezi olmayan açık kaynak kodlu bir para birimi.

Ripple/Jamie Lanister

Jaime gibi güçlü olan Ripple da kripto dünyası tarafından pek sevilmiyor. Madenciliği olmayan Ripple standart bir kripto para olarak tasarlanmamıştır. Bitcoin’in savunduklarının tam tersidir.

Merkezi bir para birimidir ve geleneksel finans kuruluşlarına hizmet eder.

Blockstack/Tyrion Lannister

Tyrion’ın hayalindeki yeni barışçıl düzen, Blockstack’in herkesin kendi verisini yönettiği merkezi olmayan uygulamalar için yeni internet düzeni hayali ile çok benzer. Blocstack’in ICO süreci, tıpkı Tyrion’un incelikle hazırladığı stratejik planları kadar dikkatli.

Bitcoin Gold/Stannis Baratheon

Gerçek Bitcoin olduğuna ve tahtta hakkının olduğuna inanıyor.

Stannis Baratheon gibi küçük de olsa ona inanan ve takip eden bir topluluğa sahip.

IOTA/Baelish

Medya yoluyla topluluğu ikna etmekte çok başarılı olan IOTA, hiçbir zaman var olmayan ittifakları varmış gibi gösteriyor.

Bealish gibi IOTA’ da FOMO taktikleriyle insanları manipüle etmekte usta.

Cardano/Samwell Tarly

Bilimsel felsefe ve araştırma odaklı olan platformda ekip, uzman mühendis ve araştırmacılardan oluşuyor. Tarly ile Cardano’nun ortak yönü ise araştırmacı kişiliği.

Tezos/The Hound

Takım içerisinde yaşanan tatsız savaşlardan yadigar yara izine rağmen, 232 milyon dolarlık ICO sürecini başarı ile tamamladı.

Her şeye rağmen başarılı bir şekilde devam eden Tezos, kripto dünyasında aydınlık tarafta kalacak gibi görünüyor.

NEO/Dragons

Çin Ethereum’u olarak da bilinen NEO, bir zamanlar %400 kar getirerek piyasaları adeta ateşe verdi.

Daenerys’in ejderhaları gibi NEO’ nun da yaşayıp yaşamayacağı ya da akgezenlerin eline mi düşeceği belirsiz.

Devlet Otoriteleri/Akgezenler

Bazı otoriteler, kripto paraları yasaklamak ve ortadan kaldırmak için yola çıktı. Ancak bu savaşta kripto paralar güçlü stratejik ittifaklar kurmaya devam ediyor.